Za peniaze Nórov obnovia hradisko Molpír aj Štátne divadlo Košice

Zdroj: https://dennikn.sk/56860/za-peniaze-norov-obnovia-hradisko-molpir-aj-statne-divadlo-kosice/

Na slovenské pamiatky poslali milióny Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Opravia aj kláštor benediktínov v Hronskom Beňadiku alebo košický kláštor františkánov.

Smolenice ľudia poznajú pre veľký zámok a fabriku na farby. Na kopci nad obcou je pritom hradisko zo šiesteho storočia pred naším letopočtom. Na zhruba dvanástich hektároch ho vybudoval ľud kalenderberskej kultúry.

Aj toto hradisko teraz štát obnoví a revitalizuje vďaka peniazom z grantov Nórska, Islandu a Lichtenštajnska, oznámil Úrad vlády. Celkový príspevok je vo výške 4,5 milióna eur.

Okrem starovekého hradiska Molpír obnovia napríklad aj historickú budovu štátneho divadla Košice, ktorá stojí v centre mesta.

V Košiciach obnovia tiež Kláštor františkánov. Ďalšie peniaze pôjdu na kláštor benediktínov v Hronskom Beňadiku, vodný mlyn Dunajský Klátov, Považský hrad, hrad Zborov i na časť Nitrianskeho hradu.

Kláštor benediktínov v Hronskom Beňadiku predstavili ako jednu z najstarších a najvýznamnejších pamiatok aj pre spojenie gotiky, renesancie a baroka. V rámci aktuálneho projektu chcú obnoviť opátske krídlo s baštou a sýpky s baštou.

Pôvodný kláštor v Hronskom Beňadiku bol románsky a vybudovali ho ešte v roku 1075. Po roku 1500 na jeho troskách postavili gotickú stavbu.

V Bratislave zasa obnovia strechu a fasádu Pisztoryho paláca, ktorý roky chátral. V posledných rokoch v ňom organizujú rôzne výstavy (napríklad v rámci Dizajnvíkendu) a premieta v ňom nové klubové Kino Film Europe.

O podporu sa uchádzali správcovia 52 pamiatok, získali ju deviati.